Structure Sensor, czyli nowy skaner 3D

Skanery przestrzenne zwane przez nas skanerami 3D, to urządzenia zdolne do zmierzenia dokładnych wymiarów i kształtów wybranego obiektu, a następnie zapisania ich w formie cyfrowej. Do tej pory mieliśmy przyjemność oglądania ich w filmach fantastycznonaukowych, które były tylko wyobraźnią człowieka. Dziś urządzenia te ujrzały światło dzienne w normalnym świecie.

Jeśli ktokolwiek oglądał Iron Man’a lub Transformers od razu mógł się domyślić, że skanery 3D oraz liczne "cyfrowe" tablety, to dzieła stworzone tylko i wyłącznie za pomocą grafiki oraz animacji komputerowej. Niestety, było, to tylko złudzenie oszukujące nasz umysł. Jednak człowiek nie daje za wygraną i dzięki jego zaangażowaniu, z dnia na dzień postęp technologiczny idzie cały czas do przodu. Structure Sensor jest pierwszym urządzeniem, który zaprezentuje zupełnie nowe oblicze świata IT.

Projekt zadebiutował niedawno w serwisie Kickstarter, gdzie udało mu się zebrać wymaganą kwotę 100000 dolarów w, ledwie 3,5 godziny. Jak widać branie ma niezłe 🙂 Jest, to niewielkie urządzenie (spokojnie zmieści się w dłoni), które, domyślnie jest przystosowane do pracy z tabletami firmy Apple. Twórcy tego urządzenia oznajmili, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby poeksperymentować z platformami innych firm. Zatem można łatwo wywnioskować, że nie tylko posiadacze "jabłka" się tym pobawią. Urządzenie zdolne jest do skanowania przedmiotów lub obiektów znajdujących się w odległości od 40 cm do 3,5 metra. Jak na początek uważam, że jest to wystarczająca miarka.
Urządzenie posiada własną baterię pozwalającą na 4 godziny pracy, więc w tym przypadku nie zużywa akumulatora tabletu.

W dniu premiery Structure Sensor posiadać będzie cztery współpracujące z, nim aplikacje Demo. Pierwsze dwie: Object Scanner i Room Capture, pozwolą nam na skanowanie pojedynczych obiektów lub całych pomieszczeń. Pozostałe dwie aplikacje stanowić będą przykład zastosowań technologii skanowania przestrzennego w tak zwanej rzeczywistości rozszerzonej, pokazując rozmaite obiekty wirtualne reagujące w czasie rzeczywistym na obiekty istniejące realnie (czyli np. wirtualna piłka odbijająca się od prawdziwej ściany). Twórcy pokładają, jednak wielkie nadzieje w środowisku niezależnych deweloperów, dlatego też do każdego egzemplarza dołączone będzie SDK.

Jeśli komuś się podoba takie urządzenie i jest posiadaczem tabletu od Apple’a, to aktualnie jedynym sposobem na zamówienie Structure Sensor jest wsparcie projektu na platformie Kickstarter kwotą 329 dolarów. Gdy urządzenie trafi ostatecznie do sprzedaży jego wartość wzrośnie o 20 dolarów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*