Czym jest szerokopasmowa transmisja danych?
Szerokopasmowa transmisja danych (broadband) sprawia, że sygnały są odporniejsze na wszelkiego rodzaju zakłócenia i interferencje, zarówno te spowodowane przez czynniki naturalne, jak i te powstałe na skutek działalności człowieka (np. zakłócenia przemysłowe). W szerokopasmowej transmisji danych sygnał jest modyfikowany za pomocą przebiegu uzyskanego na wyjściu dekodera. Takiej modulacji może podlegać amplituda, częstotliwość lub faza.
Serwery dedykowane
Serwer dedykowany to oddzielny komputer, który pełni rolę serwera dla jednego, określonego usługobiorcy. Zapewnia szybkość i stabilność działania. Administracja serwerami pozwala na dostosowanie serwerów do własnych potrzeb – instalowanie oprogramowania oraz dowolne kształtowanie zainstalowanego i skonfigurowanego systemu operacyjnego.
Taki typ serwerów wykupują głównie firmy oferujące usługi internetowe, np. poczta elektroniczna, strony www, radia internetowe i telewizje internetowe. Serwery dedykowane zalecane są w przypadku stron internetowych oraz aplikacji, które wymagają dużej wydajności. Mają nielimitowany transfer i dużą bazę adresów IP. Bezpieczeństwo i odporność sygnału zapewnia szerokopasmowa transmisja danych.
Czym jest szerokopasmowa transmisja danych
Szerokopasmowa transmisja danych polega na podzieleniu jednego kanału fizycznego na mniejsze części (podkanały). W każdej z tych części przesyłany jest sygnał o innej częstotliwości nośnej. Pozwala to na przesłanie w jednym łączu sygnału telewizyjnego i informacji cyfrowej. Zwiększenie liczby kanałów transmisyjnych uzyskiwane jest podczas podziału czasu transmisji. Szerokopasmowa transmisja danych do połączenia z Internetem wykorzystuje szybkie łącze o dużej przepustowości. Minimalna prędkość dostępu waha się od 64 Kb/s do 2 Mb/s. W przełożeniu na praktykę oznacza to, że mamy nielimitowany czasowo i objętościowo dostęp do sieci. Nie musimy się więc obawiać, że po przekroczeniu pewnej wartości (np. 30 Gb/miesiąc) prędkość połączenia zostanie obniżona.
Przewodowe i bezprzewodowe media transmisyjne
Media transmisyjne umożliwiają realizację połączeń pomiędzy dwiema stacjami transmisji danych. Rozróżnia się dwa rodzaje szerokopasmowego dostępu do sieci – media przewodowe i media bezprzewodowe. Pierwszy rodzaj mediów wykorzystują technologie, takie jak: FDDI, PLC, Token Ring i Ethernet, a drugi rodzaj: WLAN, DSSS, FHSS i Bluetooth.