Microsoft udostępnia kody źródłowe systemów operacyjnych z ubiegłego wieku

Microsoft zapowiedział, że udostępni do publicznego użytku kody źródłowe systemu operacyjnego MS DOS 1.1, 2.0 oraz programu Word dla systemu Windows 1.1. Projekt jest realizowany przy współpracy z Computer History Museum. Microsoft twierdzi, że chce tym samym pomóc młodym pokoleniom w zrozumieniu wczesnych początkach programowania i powstania pierwszych komputerów.

Zacznijmy jednak od początku, kiedy to w 1980 roku firma IBM nawiązała współpracę z Microsoftem o nazwie "Chess". Z tego projektu powstał pierwszy system operacyjny MS DOS, który jak się okazało był prawdziwym przełomem w dziedzinie informatyki i pociągnął za sobą cały następujący wzrost technologiczny w dziedzinie informatyki oraz komputerów osobistych. Równo z MS DOS powstał pierwszy edytor tekstu MS Word.

Od pierwszego systemu operacyjnego minęło już grubo 30 lat i świat posunął się tak do przodu w temacie Windowsa, że już mało kto nawet pamięta z młodych użytkowników komputera o czymś takim jak DOS. Warto jednak pamiętać, że gdyby nie ten niespełna 300KB programik o dzisiejszym Windows 8 moglibyśmy nawet nie wiedzieć.

Kod źródłowy pojawi się w sieci niebawem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*